UFE Showdown 2012


Now in its second year as an Open and Elite show, UFE Showdown grew significantly over last year’s event with more than 125 entries from competitors looking to earn the ultimate prize and the most prestigious distinction in natural fitness, UFE PRO status!

The event started at 10am with an “Open” level show in which competitors of all experience levels, including first timers, would have one last chance during the Spring Series to earn Elite status and have a chance to become eligible PRO’s! As with all of the shows this year, the caliber of the competitors was incredible and the audience let them know through thunderous applause how much they appreciated the level these competitors have taken natural fitness to. Top competitors in each category qualified to compete in UFE’s Elite division based on UFE’s tier system. While Elite status is good for 2 years, many competitors decided to go head to head right away with the best of the best in the 6pm Elite Championships.

Since the caliber of the “Open” shows this year has been so incredible, many were curious to see just how good the Elite competitors would be and they didn’t disappoint either. In perhaps one of the most impressive showdowns in the Elite division to date, the best of the best from several of UFE’s past shows and many Pro’s from other organizations went head to head to see who would come away with the most prestigious distinction in natural fitness, UFE PRO status! 14 new PRO’s across 5 categories earned the chance to become UFE PRO athletes and we are extremely excited to see how they do against UFE’s first generation of PRO’s at the UFE North American Championships, taking place in November in Hamilton, Ontario. However, this again was an absolutely incredible group of Elite competitors and all of them should be extremely proud to have competed at this level. We’re sure that many of these competitors will come back better than ever when they hit the UFE stage next in their quest to earn PRO status.

Here are the results of this incredible event!

10am OPEN SHOW

BIKINI

Open

Bikini Top 3

1st – Catherine Raby
2nd – Brigitte Dompierre
3rd – Holly Campbell
4th – Deborah Sikkema
5th – Sandra Williams
6th – Danielle Beausoleil
7th – Samantha Vlaar
8th – Laura Ball
9th – Katie Duffy
10th – Samantha Sampson
11th – Annmarie Lavecchia
12th – Isabella Dion
13th – Kylie Vincent

Masters

Masters-Bikini-Top-3

1st – Brigitte Dompierre
2nd – Donna Petheram
3rd – Renee Persaud
4th – Shaena Patton
5th – Laura Ball
6th – Vanessa Allonby
7th – Karen Ridler

FIGURE

Open

Figure-Top-3

1st – Sandra McLeod
2nd – Krista Giovanditto
3rd – Pamela Mason
4th – Maxine Deschenes

Masters 35

Figure-Masters-35-Top-3

1st – Sandra McLeod
2nd – Liliana Dominguez
3rd – Pamela Mason
4th – Joanne Newman

Masters 45

Figure-Masters-45-Top-3

1st – Sandra McLeod
2nd – Pamela Mason
3rd – Joanne Newman

FITNESS MODEL

Male

Male-FM-Top-3

1st – Regan Grimes
2nd – Stanleigh Mitchell
3rd – Brad Dodge
4th – Brandon Nemis
5th – Adam Russell
6th – Dan Thrush
7th – Ryan Cote
8th – Brodie Nero
9th – Justin Holler
10th – Andrew Durand
11th – Galin Djagarov
12th – James J Hall
13th – Richard Greenwood
14th – Buddy Fleming
15th – Nadir Sheikh

Female Open

Female-FM-Top-3

1st – Michelle Hodri
2nd – Evelyn Bailey
3rd – Vanessa Teeter
4th – Sawyer Telegoy
5th – Dalida Matias
6th – Megan Somma
7th – Danielle Beausoleil
8th – Laura Ball
9th – Samantha Sampson
10th – Isabella Dion

Female Masters

Masters-Female-FM-Top-3

1st – Liliana Dominguez
2nd – Donna Petheram
3rd – Shaena Patton
4th – Dalida Matias
5th – Laura Ball
6th – Vanessa Allonby

FITNESS

Junior

Junior-Fitness-Winner

1st – Hailey Everingham

PHYSIQUE

Open

Physique-Top-2

1st – Roxy Rowe
2nd – Denise Reid

Masters 35

Masters-Physique-Winner

1st – Denise Reid

MENS’ BODYBUILDING

Junior

Junior-BB-Top-3

1st – Dan Price
2nd – Regan Grimes
3rd – Jacob Craig
4th – Liam O’Flynn
5th – Michael Menard

Masters

Masters-BB-Winner

1st – Kevin Fielding

Grandmasters

GM-BB-Winner

1st – James Banks

Lightweight

LW-BB-Top-3

1st – Dominic Pharand (Overall Winner)
2nd – Adam Sawyer
3rd – Malcolm Nichol

Middleweight

MW-BB-Top-2

1st – Regan Grimes
2nd – Jacob Craig

Light-Heavyweight

LHW-BB-Top-3

1st – Harold Hamilton
2nd – Justin Robbins
3rd – Tyler Van Boxtel
4th – Kevin Fielding

 

6pm ELITE SHOW

BIKINI

Elite-Bikini-Winner

1st – Catherine Raby
2nd – Michelle Hodri
3rd – Deborah Sikkema
4th – Brigitte Dompierre
5th – Erica Willick
6th – Tiziana Temple
7th – Lacey Van Der Marel
8th – Holly Campbell
9th – Priscille Guerrier
10th – Sarah Milek
11th – Karin Ramsay
12th – Monica Pansarella
13th – Sandra Williams
14th – Tania Nolin
15th – Isabelle Sage
16th – Brooke Sullivan
Elite-Bikini-Top-3

FIGURE

Elite-Figure-Winner

1st – Laura Stevenson
2nd – Joella Da Costa
3rd – Jenny Maywood
4th – Sandra McLeod
5th – Liliana Dominguez
6th – Krista Easto
7th – Joanne Newman

Elite-Figure-Top-3

MALE FITNESS MODEL

Elite-Male-FM-Winner

1st – Matt Trudeau
2nd – Stanleigh Mitchell
3rd – Regan Grimes
4th – Adam Russell
5th – Brandon Nemis

Elite-Male-FM-Top-3

FEMALE FITNESS MODEL

Elite-Female-FM-Winner

1st – Vanessa Rojas
2nd – Brianna Mogg
3rd – Brigitte Dompierre
4th – Michelle Hodri
5th – Deborah Sikkema
6th – Evelyn Bailey
7th – Tiziana Temple
8th – Liliana Dominguez
9th – Jenny Maywood
10th – Sarah Milek
11th – Karin Ramsay
12th – Dalida Matias

Elite-Female-FM-Top-3

FITNESS

Elite-Fitness-Winner

1st – Lacey Van Der Marel

MEN’S BODYBUILDING

Elite-BB-Winner

1st – Chris Spadafora
2nd – Robin Ruest
3rd – Dominic Pharand
4th – Brandon Corbett
5th – Matt Trudeau
6th – Nik Gersky
7th – Ryan Lyn
8th – Joven Parcon
9th – Shannon Boutin
Elite-BB-Top-3